Yaşam

Burj Khalifa’dan İki Kat Uzunluğunda Gökdelen Yapılacak

Arap Yarımadası’nın en yüksek gökdeleni için yarış tüm hızıyla devam ederken, geçen gün bu yarıştan güzel bir haber geldi. Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman tarafından yönetilen Kamu Yatırım Fonu, dünyanın en yüksek gökdeleninden bile yüksek. iki kat daha yüksekyeni bir gökdelen için planlarını sundu.

Paylaşılan planlara göre söz konusu gökdelen, bölgenin kalkınması amacıyla ülkenin başkenti Riyad’ın kuzeyinde inşa edilecek. Gökdelen, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki dünya rekoru sahibi 828 metrelik Burj Khalifa gökdeleninin iki katından fazladır. 2 kilometre yükseksahip olacak

İki kilometrelik gökdelen için tasarım yarışı da başladı ve katılım şu şekilde fiyatlandı:

Kamu Yatırım Fonu, 2 kilometre uzunluğunda olması planlanan gökdelen için tasarım yarışması da başlattı. Bu yarışmaya katılmak isteyen mimarlık firmaları bir bedel ödemek zorunda kalacak. Gökdelen tasarımı sunacak şirketler bir milyon dolarlık ortaklık ücretiödeyecek.

Yarışma kaynaklarından edinilen bilgilere göre, bugüne kadar sekiz firma yarışa katılmak için başvuruda bulundu. Bu şirketler ayrıca dünyanın en ünlü yapılarından bazılarını inşa edenşirketlerden oluştuğu bildirildi.

Yarışmaya katılması beklenen firmalar arasında Skidmore, Owings & Merrill, Adrian Smith & Gordon Gill Architecture, Kohn Pedersen Fox, Gensler, 10 Design ve Killa Design gibi dünyaca ünlü firmalar yer alıyor.

Bu firmaların ortasında yer alan Skidmore ve Owings & Merrill, Burç Halife’nin TasarımıMimarlık şirketleriydi.

Peki, bu gökdelenin maliyeti ne olacak?

Tasarım artık belirsiz olduğu için gökdelenin net maliyetini belirlemek mümkün değil. Ancak kaynaklara göre maliyet, beş milyar dolara kadar ulaşabilir. Yani gökdelenin maliyeti 1915 Çanakkale Köprüsü ile hemen hemen aynı. iki kat fazlaolacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu