Yaşam

Trabzon’da toplanan kadınlar: ‘Yeni bir hayat kuracağız’

TRABZON – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kadınlar Trabzon’da yürüdü. Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun düzenlediği yürüyüş Kahramanmaraş Caddesi’nden başlayıp Meydan Park Atatürk Alanı’nda yapılan açıklamayla sona erdi.

Kurduğun düzen koca bir enkaz. Yürüyüşte “Hesabını sorup yeni bir hayat kuracağız” yazılı pankart açılırken, “hükümetin 6 Şubat depremini çıkar uğruna katliama çevirdiği” belirtildi. Yürüyüş boyunca kadınların attığı sloganlara sokaktaki halk da alkışlarla destek verdi. Yürüyüşün ardından platform adına açıklama yapan Neşe Özkan, kadınları bir araya getiren dayanışmayı bu kez deprem bölgesindekiler için gerçekleştirdiklerini söyledi.

“İktidarın kapitalist politikaları, beceriksizliği ve insan hayatını hiçe sayan uygulamaları en çok kadınları ve LGBTİ+’ları etkiliyor” diyen Özkan, “Birlikte güçlü olduğumuzu haykırmak, güçlerimizi parçalamak için arenadayız. “Baskıya, örf ve adetlere, tabulara, her türlü şiddete, cinsiyetçi ve nefret söylemine son vermek için arenadayız. Hep birlikte hesap verebilir, yepyeni bir hayat kuracağız” dedi.

Açıklamanın ardından depremde hayatını kaybedenler için mumlar yakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu