Ekonomi

Nurdağı’nda yapılan köy evleri bayramda teslim edilecek

Kahramanmaraş’ta depremin vurduğu köylerde hayatın normale dönmesi için peş peşe adımlar atılıyor.

Bu kapsamda TOKİ, deprem bölgesinde 143.261 köy konutu yapmak için harekete geçti.

Bölgedeki imar harekâtında ilk müjde Gaziantep’in depremden büyük zarar gören Nurdağı ilçesinden geldi.

Afetzedeler ilçe merkezinde çadır, konteyner ve prefabrik evlerde kalırken, “Türkiye Tek Yürek”Kampanya kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AFAD koordinasyonunda ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki kırsal Belpınar Mahallesi’nde bir hayırsever tarafından yaptırılan 14 kalıcı konutun kaba inşaatı tamamlandı.

Yürütülen çalışmalar kapsamında 127 metrekare, 3 oda ve 1 salondan oluşan tek katlı konutların bir kısmında yaşam başlayacak.

Yaklaşık 35 gün önce yapımına başlanan ilk köy konutları yerleştirilerek yaşanabilir hale getirildi. Yalıtım, çatı, pencere, elektrik ve sıhhi tesisatı tamamlanan konutlarda mutfak dolapları montajı ve boyası yapıldı. Elektrik direklerinin yerleştirildiği yeni yaşam alanında çevre düzenlemesine başlandı.

Köy konutları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasının beklendiği törenle depremzedelere teslim edilecek.

YAPILACAK CAMİ,AHIR VE SOSYAL ALANLAR

Depremlerde 10 evin yıkıldığı, bir kısmının da hasar gördüğü 35 konutluk mahalleye proje kapsamında müstakil evlerin yanı sıra cami, ahır ve sosyal tesislerin yapılması planlanıyor.

BAKAN KURUM: TATİLDE TESLİM EDİLECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “11 il için sözümüzü tutacağız. Birinci önceliğimiz bu olacak. Ardından İstanbul’un dönüşümüne odaklanacağız.

Deprem bölgesindeki ilk evler bayramda teslim edilecek. İstanbul’da kentsel dönüşüm konusundaki kararlılığımızı daha da artıracağız. 5 yıllık süreçte kararlı tavrımızı artıracağız” dedi.dedi.

Kurum bugün de tweet attı. “Devletimiz çifte bayram yaşıyor! Çok zor günler geçirdik ama birlikte, el ele, el ele, atlatacağız”söz konusu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu